Tippek
    avagy egy újszülöttnek minden szívás új...

    by Hamster

    Ami itt le van írva, az nem varázslat: egyszerû tippek, ezekre magától is rájön az ember, mégis, talán nem értelmetlen, ha összegyûjtjük õket, mert sokat tehetnek idegrendszerünk jó állapotáért... :-) Profik inkább el se olvassák, legfeljebb ha mosolyogni akarnak azon, hogy mi mindenen el lehet csúszni...

    • Ha új verziót fordítunk magunknak Gimp-bõl, nem rossz ötlet odafigyelni arra, hogy az egyes userek konfigfile-jainak bejegyzései az újonnan fordított/szerzett plug-inekre/brushokra/stb-re mutassanak. Ez látszólag egyértelmû dolog, de elég könnyû elfeledkezni róla. Adott esetben az se káros, ha újrafuttatjuk a gimp user-installját.
    • Szintén triviális, de a régebbi, 0.54-es Gimp helyenként a /usr/X11/bin könyvtárban volt megtalálható, míg az új a /usr/local/bin-be költözne. Nagy szokott lenni a meglepi, amikor az xterm-parancssorban kiadott "gimp"+ENTER input után a régi Gimp jön be. Figyeljünk oda... (Persze van, aki párhuzamosan használja a kétfajta verziót)
    • Érdemes a $HOME/.gimp/gimprc vagy /usr/share/{gimp-verzió}/gimprc file-ra figyelni, néha editálgatni. Javasolt változtatások:
      -undo levels értékét 5-rõl 10-re vagy hasonlóan magas értékre változtatni.
      -default brush-ra ügyelni, mert a Gimp hajlamos automatikusan 19-es méretre defaultolni, ami nem éppen praktikus...
    • A Gimp sajnos néha nem éppen stabil, el-elszáll, e téren is méltó vetélytársa a Windows-os képmanipuláló-programoknak...:-) Munka közben érdemes idõnként menteni. Ha layer-ekkel dolgozunk, hasznos segítség lehet az XCF formátum, mely a különbözõ rétegek tartalmát is elmenti, míg a többi formátum csak az éppen aktuálisét, vagy a hátterét!
    • Ha már itt tartunk: kezdõk gyakran esnek abba a hibába, hogy layerekkel dolgoznak, utána pedig az eredményt elmentve és visszatöltve kétségbeesetten tapasztalják, hogy csak valami kulimászt látnak. Mentés elõtt (ha nem XCF-be mentünk) ne felejtsünk el egy Flatten image-et elengedni (Layers dialogban, vagy a fõmenüben a Layers címszó alatt). Ez nem bug, és elég gyorsan meg is lehet szokni (gyerek ez nem a Paintbrush :-).
    • Az Auto-save funkció használatát nem javasoljuk, mert néha rosszkor ment, pont akkor, amikor valamit elszúrtunk, és íly módon felülírja régebbi mentésünket (néha végtelen undo-level sem elég:-)
    • Ha menet közben telepítettünk Script-fu modult, ne várjuk, hogy az magától megjelenik a felsorolásban, erre van ott a Refresh menüpont!
    • Ha egy Script-fu nem megy, "Procedural database error" szöveg kíséretében elszáll, akkor rendszerünkben nagy valószínûséggel nincsen telepítve a defaultnak tekintett freefonts-csomag. Ha mégis, akkor nézzük meg, hogy minden plugin-t, brush-t és egyebet "látunk-e".
    • Ha azt tapasztaljuk, hogy egy funkció abszolút nem megy, hibás, nézzünk körül ftp-siteokon, hogy nincs-e javítás, patch az adott bugra. Tudom, nem mindenkinek van erre lehetõsége, de elég valószínû, hogy ha valami el van rontva, az nem csak minket fog zavarni. Ilyenkor tehát ne töröljük le hirtelen felindulásból a Gimp-et, hanem számoljunk el 20-ig, és induljunk el egy gépterem irányába, illletve izzítsuk be a modemet... :-)
      Javasolt keresési hely: http://yossarian.csoma.elte.hu/~szo/gimp/forrasok.html
    • Ha lusták vagyunk a Dialogs menübõl bekapcsolni a Tool options-t, akkor ezt megtehetjük úgy is, hogy duplán kattintunk egy mûvelet ikonjára a fõablakban. Ezzel megspórolunk pár egérmozdulatot, a hasznos kis ablakocska pedig hûséges kísérõnk lesz a legközelebbi elszállásig...
    • Ha layer-ekkel játszadozom, az elsõ dolgom egy új kép létrehozásakor általában az, hogy csinálok egy új réteget, és azon kezdek el dolgozni. Sose lehet tudni mikor lesz szükség a stabil háttérre, és bár abszolút nem nagy szám utólag kreálni egy háttér-réteget, minél kisebb erõbefektetéssel dolgozunk, annál jobb.
    • Szintén nem Gimp-specifikus dolog, hogy ha valamit csinálunk, jó nagyban dolgozunk, és utólag alakítjuk méretre a végeredményt. A Gimp-nek nagyon jól mûködik az átméretezõ része, viszont nincs annál elkeserítõbb, amikor rájövünk, hogy amit csináltunk, az szép és jó, csak túl kicsi...

    Most együltõhelyemben ennyi jutott eszemhelyébe. Ha valakinek van még hasonlóan egyszerû ötlete, nyugodtan kattintson az alábbi mailto-ra, bár sajnos nem tudok cserébe Gimp feliratú zoknikat felajánlani...