Előző oldal: 2025 augusztusa-szeptembere
Augusztus utolsó előtti hetének végén mintha véget érne a világ a Balatonon: a hajójáratok egy része már csak hétvégén közlekedik, szeptember második hetétől pedig teljes viszonylatok tűnnek el. Szeptember vége után aztán már csak a Siófok - Füred - Tihany háromszög, illetve a Badacsony - Fonyód járatok maradnak, és azok is csak november elejéig. Sajnálom, hogy így van, mert az északi part szerintem ekkor kezd a legszebb lenni, de ez az őszi gyors halál valószínűleg így fog maradni, amíg az egész ország csak és kizárólag nyári üdülőhelyként gondol a Balatonra.
Őszi túrák Földvárról
A Keszthely utolsó idei útja
Októberi napsütés
Süllőzni csakis hajóval!
November 2: az utószezon utolsó napja
Hazament a Helka is
A fénykomp
A lentebbi fotót csak azért teszem ide, hogy tudjuk, körülbelül hol készültek a most következő képek :)

Az északi part hegyeihez hasonlóan a földvári kikötő is ősszel a legkellemesebb, ilyenkor élmény a hajóra várni, ellentétben nyárral, amikor az ember alig bír elbújni a tűző nap elől.

A Bahart Z-hajtású önjárói az év nagy részét itt töltik. Feltételezem, hogy a kikotort iszap és kő elszállításához, meg hasonlókhoz szokták őket használni szezonon kívül, szezon közben pedig itt vannak a legkevésbé útban.

Ezt a kikötőt kisgyerekeknek találták ki, egyik oldalon a kis szigettel, a másikon ezzel a vasbeton híddal, ami a móló végére vezet ki.

A képre kattintva nagyobb méretben fog felugrani
Mivel szeptember két utolsó hétvégéjén jó idő volt, mindkettőn megtettem a Földvár - Tihany - Füred utat. Sok forgalom már nincs ilyenkor, a kevés gépesített néznivaló egyike a szántódi komp. Ez ilyenkor már nem jár olyan gyakran, mint főszezonban, úgyhogy az egyik jármű viszonylag sok időt tölt a tihanyrévi félreállóhelyen a nádas mellett (lásd jobbra).

A földvári járaton ezévi utolsó előtti hétvégéjén stílszerűen a Földvár nevű szovjet járt. A vezérpálcára erősített búcsúcsokor alapján ebben az évben lehet, hogy ez volt az utolsó üzemnapja, legalábbis ezen a viszonylaton..?

Utascsere után szép lendületesen húzta el szó szerint a csíkot Földvár felé Tihanyból, én pedig továbbmentem lángosozni. Utóbbiról nincs képem.

A képre kattintva nagyobb méretben fog felugrani
Egy héttel később már a Fonyóddal tettem meg ugyanezt az utat. Idén vele mentem a legtöbbször a négy ilyen hajó közül.

Az év közepére elkészült füredi móló körül lassan elkezdtek fogyatkozni a vitorlások.

A képre kattintva nagyobb méretben fog felugrani
Szeptember 28. nem csak a Földvár - Tihany - Füred járat utolsó üzemnapja volt, hanem a Badacsony - Szigliget - Balatongyörök - Máriafürdőé is, úgyhogy ezt is meg kellett néznem. Indulás előtt még lekattintottam a Füredet, ...

... illetve a kelet felé igyekvő Sió munkahajót. Őt hat-nyolc órával korábban még errefelé ügetni láttam Földvárról.
Ezeknek a napoknak a hangulatát megpróbáltam videón is megörökíteni - többek közt a Keszthely vízibusz Siófok felé hazaindulását az utolsó azévi menet után.
Az előbbi videó végén már láthattuk kedvenc "tengeri" vízibuszom búcsúját, de pár további képet is megérdemel a téma:

A képre kattintva nagyobb méretben fog felugrani
Főszezonban ez a hajó csak Máriafürdő és Györök közt ingázik, előtte és utána viszont egészen Badacsonyig elmegy.

A vezérpálcán már ott volt a búcsúcsokor.

Vadregényes felhők közt mentünk nyugat felé.

Érkezés előtt még egy utolsó pillantás az északi parti tanúhegyekre.

A máriafürdői kikötőben laikus szemmel nézve akrobatamutatványt hajt végre a hajó, amikor is helyben megfordul, és hátrázva áll be a hajóállomáshoz. Hogy ezt a manővert biztonságosan végre lehessen hajtani, a part kicsit ki van kaparva, pár extra méter helyet adva a hajónak. Az év nagy részében úgy tűnt, hogy 2025 a hajó utolsó éve lesz, de mivel a cégnek jelenleg nincs másik olyan kapacitású utasszállítója, ami itt rendesen meg tud fordulni, más megoldást pedig nem alakítottak ki (például a kikötő kiszélesítésével), úgy tűnik, hogy kapott pár plusz évet.
Idén nem videóztam végig az összes kikötői pörgést-forgást, az útnak csak pár pillanatát örökítettem meg. Ezek közül a szigligeti érkezés-indulás volt a kedvencem, ott ilyenkor zenével-pogácsával fogadják a hajót.

Mókás volt, hogy a Máriafürdőről kifutás után elgyalogoltam a vasútállomásra, és onnan - negyed órával az indulása után - még mindig hallottam a Keszthely motorjainak jellegzetes bugyogását. Valószínűleg mentek egy nagyobb díszkört vele a part mentén, mert ha egyenesen Siófok felé fordultak volna, nem hiszem, hogy idáig elhallatszott volna.

A képre kattintva nagyobb méretben fog felugrani
Október közepén egy napos hétvégén megint a tónál találtam magam. Siófokon ekkor a négy szovjet hajóból már három bent állt.

A Scharnebeck nevű rendőrhajót az NSZK-ban gyártották a hetvenes évek végén, ide valamikor a kétezres években került. Úgy tűnik, hogy ez a hajó mostanában szépen ki lett polírozva a Bahart műhelyében.

A vízállás őszre döbbenetesen alacsony lett, ami nem természetellenes dolog (szerintem 2003 sokkal drámaiabban nézett ki), de azért nem szép látvány.

Ezt a szép 15-ös jollét Földvár Füred felé félúton láttam.

Valami kisebb verseny/túra zajlott ekkor, "csordában" haladtak a vitorlások a Füredi-öbölben.

A Rabonbán nevű klasszikus cirkálót is láttam.

Többféle méret az apátság alatt.

Aki még nem tette ki partra a hajóját, kiment egyet vitorlázni - de már nem voltak sokan.
Október végén már nem jár hajó Szigligetre - kivéve a Süllőfesztivál idején. Mivel a hajózást és a süllőt is szeretjük, Mariannommal kihasználtuk a lehetőséget.

Fonyód környékén nem nagyon szoktam cirkálóval találkozni, úgyhogy nagyon megörültem ennek itt. Bár a Bohó - ha jól látom - műanyag burkolatot kapott a hajótestére, amitől viszonylag modernnek néz ki, a valóságban 1934-ben építették.

Ekkor már nekiláttak a fonyódi móló felújításának. Remélem, hogy - a füredi mólóval ellentétben - elkészülnek vele a 2026-os szezonkezdetre.

Nemrég mutattam egy viharosan szeles-felhős átkelést Fonyódról Badacsonyba, ez annak a párja volt, csak kicsit több napsütéssel és kevesebb széllel.

A tó felett szépen sütött a nap, csak a Badacsony tetején ült egy felhő, ...

... ami szép lassan csordogált lefelé a hegyoldalon, egyre vékonyodva, végül teljesen eltűnve. Majdnem azt írtam, hogy "köddé válva", de pont hogy nem :) Nemsokára továbbindultunk Szigliget felé, és eleinte egyre vékonyabbnak tűnt a felhősapka. Azt hittük, hogy felszakadozik, ehelyett nemsokára még nagyobb szürkeség ült a hegy tetejére. Itt a napfény utolsó próbálkozását láthatjuk, hogy elérje a szárazföldet, aztán néhány perccel később a víz fölött is beborult az ég, Szigligetre pedig már teljesen őszi körülmények közt érkeztünk. Örülhettünk, hogy nem esett!

A műanyag tányér ellenére ez a hal valami fantasztikusan jól meg volt csinálva, akárcsak a hozzá tartozó krumplisaláta! Ritkán ettem ennyire finom halat a tó körül! Haza busszal és vonattal mentünk, úgyhogy több hajós képem nincs aznapról.
November 2: az utószezon utolsó napja
A hajózási szezon elvileg október 26-án ért volna véget, de meghosszabbították az iskolai őszi szünet végéig, ahogy tavaly is.

2024-ben egy teljes Siófok - Balatonfüred - Tihany - Balatonfüred - Siófok körrel búcsúztattuk az azévi utolsó bahartos üzemnapot, 2025-ben viszont csak egy fele olyan hosszú útra tudtam rábeszélni útitársamat. Hogy érdekesebb legyen, mentünk egy sétakört a Kelénnel előtte.

November elején nem sok élet van a vízen, a vitorlások többségét már kirakták a partra.

Laikusként ránézve valószínűleg jó szél volt, legalábbis ez a katamarán elég virgoncan egyensúlyozott a hullámokon. Kicsit távolabb egy két kategóriával komolyabb katamaránt látunk, amin szerintem csak jelzésértékű a vitorla - legalábbis ebből a távolságból inkább úgy nézett ki, mint egy úszó bungaló :)

Ősz végén már csak két helyen járnak személyhajók a Balatonon: a Siófok - Füred - Tihany és vissza útvonalon, illetve Fonyód és Badacsony közt. 2023-ban utóbbi helyen utaztam az ottani utolsó járattal, ami hatalmas élmény volt, egy évvel később viszont - ahogy már említettem - füredeztünk, hogy ne mindig ugyanott legyek. És az az út is gyönyörű volt! Logikus lett volna, hogy most megint Fonyód jöjjön, de ott a pár képpel korábban látott módon épp elkezdték szétbontani a mólót, emiatt úgy gondoltam, hogy minek menjek oda, ha nem lehet indulás előtt a panorámában gyönyörködni.

Nem tudom, hogy jól döntöttem-e, mert ez egy elég eseménytelen út lett a Szigliget motoros fedélzetén - és még forró csoki se volt a büfében, ami számomra nagy hiányosság a nyílt részen való tartós tartózkodás után :)

Megérkeztünk Siófokra, ezzel a keleti medencében vége lett a menetrend szerinti személyhajózásnak.

Ekkor már mind a négy szovjet hajó bent állt - meg pár kompon, az utolsó Badacsony - Fonyód járatot épp befejező Tomaj katamaránon és a Keszthelyen aznap utolsókat sétahajózó Helkán kívül minden más Bahart személyhajó is.

A képre kattintva nagyobb méretben fog felugrani
A Kelén még sétahajózott Füreden, amikor mi elindultunk onnan Siófokra, de úgy sejtettem, hogy amint befejezik a kört, azonnal tépnek utánunk. És így is lett, alig húsz perccel az érkezésünk után feltűnt a fehér szépség, kecsesen besiklott a mólók közé, majd átmanőverezte magát a kikötőmedence túlpartjára.
Természetesen videóztam is, de most kihagytam az egy helyben forgolódást, mert úgy láttam, hogy az arról készült videókat senki nem nézi meg. Furcsán melankolikus hangulata volt a napnak, de persze mit is várhatnánk egy novemberi vasárnaptól?
Annál vadabb volt a tó másnap, amikor Keszthelytől végighajóztunk Siófokig a Kelén testvérével, a Helkával!

Barátságtalan idő volt már Keszthelyen is: eső utáni nyirkos hideg, bár nem túl szeles.

Néha már majdnem kisütött a nap, de leginkább vadregényes felhők közt haladtunk kelet felé. A hajón utazó társaság remek volt, örülök, hogy ott lehettem velük!

Györök és Keszthely közt dolgoztak ezek a masinák - feltételezem, hogy a tó medrét kotorták.
A badacsonyi szűkületen áthajózás után rendesen dobálni kezdtek bennünket a hullámok!

A hajóvezető egy idő után úgy döntött, hogy a tó közepéről kimegy az északi part közelébe, úgyhogy Zánkától a partot követve haladtunk tovább. Ez azt jelentette, hogy bementünk a Tihanyi-félszigetnél levő ficakba Aszófőnél. Itt csak egy lapos földnyelv köti a partot a félszigethez, ami fölött remekül át lehet látni Füredre, ezen a képen látszik is a két magas építésű szálloda (a Marina és a Füred). Innen a félsziget nyugati oldalának árnyékában haladtunk tovább a szántódi szűkülethez, onnan pedig megint inkább Füred felé mentünk, mint úticélunk, azaz Siófok felé. Végül valahol Alsóörsnél fordultunk rá Siófokra, amikor egyik útitársunk már azt kérdezgette, hogy kikötünk-e Agárdon :)

Itt van a négy szovjet muskétás megint, kicsit közelebbről. Mostanra már megtanultam megkülönböztetni némelyiküket a távolból: a parttól nézve második Boglár látványosan más, mint a többi, a hozzánk legközelebbi Fonyódon pedig egy nagy tábla van a kormányállás homloküvegei alatt. A különbségek részben abból adódnak, hogy ezek a hajók nem egyszerre érkeztek: az első a Lelle volt, amit eleve ide gyártottak 1978-ban ('79-től járt), a következő 2002-ben az 1981-es gyártású Fonyód (mely szintén a rákövetkező évben kezdett dolgozni), majd 2003-ban az 1978-ban gyártott Földvár (akkor még Szántód). Utolsónak az 1977-ben gyártott Nemzeti Regattát hozták meg 2015-ben, őt utána rendesen átépítették, emiatt csak 2017-től közlekedett, 2024 óta pedig Boglárként ismerjük.
A karácsony egy részét tavalyhoz hasonlóan 2025-ben is a Balatonnál töltöttük. Akkor egy tihanyi-füredi sétával készültünk rá a szentestére, idén az ünnep első napjának végén rándultunk ki ugyanezekre a helyekre.

A képre kattintva nagyobb méretben fog felugrani
2024-ben nem karácsonykor, hanem egy Nohab-fotózós túra kapcsán kötöttem ki (nem direkt volt a szóvicc, de így jött ki) a tihanyi révnél, hogy megnézzük a Fénykompot, idén viszont az ünnep részévé tettük a családi oda-vissza átkelést, bár sajnos most elmaradt a naplemente és a furcsa csík a víz tetején.

Csendes óra volt, a déli partra kevesebben jöttek, visszafelé viszont többen. Érdekes volt a kék óra és az éjszaka határán a kivilágított hajóval siklani, bár a hideg miatt hosszabbnak tűnt az út, mint nyáron :)

Ha jól érzékelem, ilyenkor már csak két komp van kint, melyek közül alapvetően csak a modern jár, de a tartalék régi is beugorhat - és egyben ő a fénykomp is, úgyhogy azokban az órákban csak ő ingázik.

A képre kattintva nagyobb méretben fog felugrani
Tiszta Hollywood: fény, csillogás...
Ezzel a rövid videóval zárom a 2025-ös beszámolót. Bár - részben a tavaszi rossz idő miatt, amikor nem volt kedvem lemenni - kevesebbet hajóztam, mint előző évben, még mindig nem untam meg :)