Vissza a főoldalhoz 1980


    VAX11-750

    A VAX11-750 típus volt az elsõ LSI 32-bites miniszámítógép a piacon. A 11-780 teljesítményének a 0.6-szorosát adta le. Maradandó gép volt, még a `90-es években is találni belõle aktívan mûködõ példányokat, és persze a gyûjtõk is kedvelik hálásan kis mérete miatt (bár a hozzá használható diszkek megbízhatósága nem túl nagy). Létezett rackmountolható változata (VAX11-751), sõt: az MIT-n mûködtek vízhûtéses példányok is! Maga a doboz konzol-médiaként csak egy TU58 szalagos egységet tartalmaz, ami egy rendkívül egyszerû, soros vonalon kommunikáló berendezés. A gép a CPU mikrokódot ROM-ból tölti le (több ilyen ROM-ot is tartalmazhat a rendszer, a gép elején levõ egyik kapcsolóval lehetett kiválasztani, hogy melyiket használja bekapcsoláskor), de szalagról is meg lehetett ezt tenni (fõleg az idõk során kiderült hibák utólagos javítása miatt).

    Pillantás a gép belsejébe
    ...egy másik pillantás
    A kapcsolópanel a TU58-assal
    A teljes doboz
    Egy 11-750-es rendszer TU80-as soksávos "magnóval"
    Ugyanez a rendszer társaságban (igen, a jobb oldalon belógó valami egy hûtõgép ;-)
    Egy másik konfiguráció: 11-750 + TU80 + (uszkve) 3 vincseszter és egy Decwriter II
    Egy életbõl ellesett kép: VAX11-750 konfiguráció egy mosógép és egy vasaló társaságában
    Pincelakó 750-es

    Egyebek

    VMS 2.0: A második nagy VMS-változat célja elsõsorban az volt, hogy az üzleti számítástechnika rétegét is kielégítse. Egyetlen operációs rendszerhez sem adtak annyifajta fejlesztõi eszközt, programnyelvet, mint ehhez: a kiadásnak része volt a FORTRAN-, Basic-, a Pascal-, Cobol-74-, PL/I-, DSM-, Coral66-fordító.

    EtherNet: A Xerox és az Intel bevonásával a Digital elkészítette az ethernet technológiára alapuló Digital LAN termékeit, melynek segítségével miniszámítógépeit, termináljait és terminálszervereit kötötték össze. A helyi hálózatok késõbb is fontos szerepet játszottak a cég üzleti politikájában.

    DECnet phase III: A DEC saját hálózati rendszere, melynek harmadik változata 7 különbözõ operációs rendszer alatt 200 node hálózatba kötését tette lehetõvé.

    RM80: Massbus-os merevlemez, a Digital elsõ vincseszter-technológiával (zárt tokban merev lemezfelületek felettük csúszó mozgó fejekkel) készült adattárolója. Egy egy méter magas 19"-os racket foglalt el, melynek felsõ részében volt a lemezegység, alatta pedig a vezérlõ elektronika kártyái.