A képre kattintva egy másik konfigurációt mutató fotó
látható
Az első számítógép, melyet a KFKI Mérés- és Számítástechnikai Kutatóintézete (MSZKI) gyártott. A szervezet addig főleg analizátorok és egyéb laboratóriumi berendezések gyártásával foglalkozott (mérőműszerek, többcsatornás csöves analizátorok), a hatvanas évek közepén fogant az ötlet, hogy egy programozható berendezést építsenek. Az 1960-ban a Központi Fizikai Kutatóintézethez került Ural I. számítógép mellett a később érkezett ICT1905 megfigyelésével kezdődött el a gyakorlati munka. A számítógépek építésének technológiája nem volt elterjedve az országban, a kezdeti próbálkozások (M3) után egyszerre több helyen is elkezdtek kísérletezni (pl. EMG, Telefongyár), ezért fontos volt a már meglevő szerkezetek működésének megfigyelése.
1966 körül új lendületet kapott a projekt, egyrészt korszerűbb alkatrészek (japán szilícium tranzisztorok) váltak elérhetővé, másrészt a Digital Small Computer Handbookja is nagy hatást gyakorolt az MSZKI szakembereire. Ebben a kiadványban viszonylag részletes ismertető szerepelt a PDP-8-as kisszámítógépről, és annak utasításkészletéről. Mivel tudták, hogy a nyugati kutatóintézetekben is használják ezeket, úgy gondolták, hogy a hazai szakmai közösségek részére építenek egy hasonló számítógépet. A TPA1001 tehát egy leírt utasításkészlet újraimplementálásaként értelmezhető, sokáig senki sem tudta, hogy a készítők milyen közel jártak az eredetihez!
A diszkrét alkatrészekből (tranzisztorok, diódák, stb) felépülő gépnél nagy hangsúly fektettek a modularitásra, ehhez összeállítottak egy standard kártyakészletet, ilyenekből szerelték össze a kész TPA1001-est. Egy ilyen kártya látható itt.
TPA1001 nyitott szekrénnyel, jól látható a kifordított kártyaszekrény, alul pedig a hűtéshez szükséges ventillátorok.
Az első assembler két hónap alatt készült el, közben külföldről szerzett tesztprogramokkal is próbálkoztak. Néhány utasítás másképpen működött, de az eredmények nagyon jók voltak. Az első működő példányt 1968-ban mutatták be a Neumann János Számítótudományi Társaság első konferenciáján, a számítógép a "Massachusetts" című dalt játszotta (ennek az információnak az értelmezéséhez jó tudni, hogy a Digital főhadiszállása ebben az államban, Maynardban található).
Az alapkonfiguráció 4Kszó (1 szó = 12 bit) ferritmagos memóriát tartalmazott, és hozzátartozott egy mérnöki pult is, mely egy asztalra szerelt kapcsoló- és lámpasorból állt, melyek lehetőséget adtak a programok futásának nyomon követésére és a beavatkozásra is. Jellegzetes perifériák: Teletype ASR33 konzolirógép, papírszalagolvasó és -lyukasztó, később szalagos egységek.
Az első felhasználók a KFKI fizikusai és az ELTE biológiai labor voltak, a fogadtatás jó volt, mindenki örül, hogy végre a hazai kutatók számára is elérhető egy ilyen jellegű berendezés, ahogy az nyugaton már megszokottnak számított.