POSTAKOCSIRABLÓK UTIKALAUZA AZ
-HEZ
...
(The
original since 1995)
Kiegészítés/magyarázkodás,
1999. 05. 21. - Mirc morzsák hozzáadása, frissítés
A LEÍRÁS ALAPVETÕEN
A UNIX
RENDSZEREKEN HASZNÁLATOS
SZÖVEGES IRC PROGRAMOK HASZNÁLATÁT ISMERTETI, BÁR
A PARANCSOK ADOTTAK, ÍGY KIS ODAFIGYELÉSSEL A MIRC USEREK
IS HASZNÁT VEHETIK. A JELSZÓ: ISMERJÜK MEG AZ ALAPFOGALMAKAT!
EZ A VALAMI MÉG VÉLETLENÜL SE AKAR EGY TÖKÉLETES DOKUMENTÁCIÓ LENNI, CSAK EGY KIS SEGÍTSÉG, VAGY MÉGINKÁBB KEDVCSINÁLÓ (BÁR AZT HISZEM, HOGYHA EZT VALAKI ÁTOLVASSA, AKKOR INKÁBB ELMEGY A KEDVE, MINTSEM MEGJÖN...) DE HÁTHA!
Kezdjük!
Mi is ez a fránya iRC? (bár ha elkezdted olvasni, akkor szerintem már sejted)
iRC = Internet Relay Chat, de nevezzük csak nyugodtan Internet alapú csevegésnek. Ez egy világméretû rendszer (tényleg az, lassan már csak a Marianna-árokból nem lehet ircelni...), ami kismillió felhasználó egymással való társalgását teszi lehetõvé. Ez azt jelenti, hogyha belépsz, akkor elvileg annyi emberrel tudsz (a képernyõn, billentyûzeten át, írásban) társalogni, ahányan fel vannak jelentkezve a hálózatra. Azért csak elvileg, mert néha igen érdekes szakadások történnek a láncolatban, ilyenkor az üzenetek néha akár 10-20 percet is késhetnek, amíg megérkeznek, például az USAból, vagy Finnországból (de néha még Szegedrõl is...)...
Érdemes tudni, hogy ha kellõen nyitott vagy mások felé, akkor nagyon kellemes élményekben lehet részed ismeretlen emberekkel beszélgetve, viszont igen könnyû rászokni! Ez nem vicc, nem fenyegetés, ez tapasztalat...
Kezdeti tanácsok
Amire szükséged lehet:
Motiváció, kíváncsiság,
és némi táplálék a táskában,
mert frankón éhen lehet halni, ha egyszer igazán belefeledkezel
a gépezésbe!
Ja igen, Internet-kapcsolat sem árt...
Az alapok.
Besétálsz a suli, vagy az
iskola (vagy akármi) géptemébe (ha elég szerencsés
kollegista vagy, akkor akár a szobában is lehet a géped,
ez kicsit kényelmesebbé teszi az életet), megölsz
valakit, és leülsz az így megüresedett számítógéphez
(terminálhoz, akármihez), esetleg odaülsz modemmel felszerelt
otthoni gépedhez. Utóbbi esetben gyõzõdj meg
arról, hogy kedvezményes/éjszakai díjszabás
van éppen érvényben, vagy legalábbis arról,
hogy nem fog földhözvágni a számla...
Elõszöris ki kell találni, hogy tudsz-e iRCzni az adott géprõl (persze ezer más dolgot is lehet csinálni, de ha most ez lett az oldal címe, akkor errõl beszélek). Nem minden rendszergazda szereti, ha a géptermi masinákat, vagy a szervert iRCzésre használod. Ilyenkor megpróbálják letiltani, közben virul a fejük, hogy milyen okosak. Inkább át kéne gondolniuk, hogy mi terheli jobban a gépet: ha innen iRCzel, vagy ha szépen áttelnetelsz egy másik gépre, és onnan teszed ugyanazt... (hopp, most látom csak, hogy kicsit elõreszaladtam... sztoj!)
Szóval akkor vissza oda, ahonnan
elkezdtük (tudja még valaki követni?) !
Az ircre való csatlakozáshoz
szükségünk van egy speciális programra, az irckliensre.
Nem érdemes levelezõprogrammal, böngészõvel,
ftpklienssel próbálkozni :-) MS Windows (3.x, 95,
98, NT) alól (ami rendszer szempontjából ugyanaz,
csak pepitában) például a mIRC
nevû program segitségével érdemes kísérletezni,
egyértelmûen ez a legelterjedtebb. További programok
(kliensek): Microsoft Comic Chat, cIRCus...
Mindezek mellett mi itt fõleg a Unix (+VMS) alatt használatos ircII-klienseken keresztül fogjuk bemutatni az egész játékot, egyszerûen azért, mert az iRC ezen rendszer alatt lett kifejlesztve. A felbukkanó fogalmak ugyanúgy ott vannak a Windows-os, stb programoknál is, legfeljebb nem kell begépelni õket. Néha meg fogom mutatni a Mirc-es változatát a dolgoknak, de kis intuíció ajánlott! A UNIX-okon használt X ablakozó felülethez is vannak grafikus kliensek, például a Zircon, az eIrc, kirc, girc.
Indulás
Belépés
Elõször is el kell döntenünk, hogy mi legyen a nevünk. UNIX-okon ez általában a gépünkön használt azonosítónk lesz (például az hamster@boszi.pmmf.hu, ebbõl ofcoz a 'hamster' az ID, tehát az iRC-n is ez lesz a nevem (nick; gúnynév, becenév)). Ez nem mindenkinek tetszhet, pláne, ha olyan géprõl vagyunk, ahol ID-nek nem nevet, hanem egy kódszámot adnak, például: h9451540@kuttykurutty.brekeke.ac.dc, szóval kicsit fárasztó lenne, ha másoknak ezt meg kéne jegyezniük, errõl nem feltétlenül ismernének ránk, ilyenkor megváltoztathatjuk ezt, a
/nick [új név]
utasítással, tehát a /nick horcsi azt eredményezné, hogy azontúl 'horcsi' lenne a nevem. Az automatikus nickadás multiuser gépeknél megy, windows-nál elõre be kell gépelnünk, mielõtt csatlakozunk az ircszerverre.
Mirc alatt valahogy így
néz ki a nick és szerver választás. A "Full
name" és "Email address" mezõk tartalmaz informális
jellegû, tulajdonképpen bármit be lehet oda írni.
Miután ezt kitöltöttük, a "Connect" ikonra kattintva
indulhatunk. Egy tanács: több ember által használt
gépen (pl. Windows 95) ügyeljünka rra, hogy a saját
nickünkkel, és némi azonosítási információt
tartalmazó "full name"-el indítsunk.
Az ircszervernek definiálva kell lennie az indításkor; hasznos, ha tudunk pár címet, ahova kapcsolódhatunk, például : irc.bme.hu, irc.internetto.hu, irc.funet.fi, irc.wu-wien.ac.at. Szintén gyakori, hogy egy-egy szerver csak bizonyos domain-rõl (pl. egyetem, ország) érkezõ felhasználókat enged be. Ha "connection refused" üzenetet kapunk, akkor írjuk be a parancsosorba, hogy:
/server [másik cím]
és ha szerencsénk van, akkor legalább oda rá tudunk kapcsolódni... Rosszabb esetben a szervernév után portszámot (=unixból származó hálózati különbség, nem kell értenünk, elég, ha tudjuk a pontos számot) is meg kell adnunk, mert nem a szükséges porthoz kapcsolódna a kliensünk (fentebbi szervereknél ez 6667; de lehetne 6668, 6669...)
Néhány ircszerver:
Magyarországi: irc.bme.hu,
irc.elte.hu, irc.sote.hu, irc.extra.hu
Külföldiek, amik Magyarországról
is beengednek: irc.wu-wien.ac.t, irc.funet.fi, irc.stealth.net
Néha már van bent valaki a miénkkel megegyezõ nickkel a rendszerben, ilyenkor kénytelenek vagyunk átnevezni magunkat (vagy esetleg megkérni, hogy változtasson õ nevet). Például az USA-ban van valaki, aki szintén 'hamster'-nek nevezi magát, ilyenkor kénytelen vagyok becenevet váltani, a kliens belépéskor rögtön új nevet kér. Ebbõl az is kiderül, hogy egy nevet csak egyszer lehet használni a hálózatban (a kis- és nagybetûk közt nincsen különbség!), igaz, megoldás, ha kicsit megváltoztatjuk a név leírását, például 'hamster' helyett 'hamster_', vagy hasonló... (igaz, én akkor inkább 'hAMSTEL'-nek, illetve legújabban 'Paplan'-nak szólíttatom magam). Ha több példányban is bentvagyunk (például egyszerre 2-3, vagy 5000 csatornán...(hopp...megint elõreszaladtam)), akkor lehet 'hamster', 'hamster1', 'hamster2', satöbbi, csak gyõzzük követni...
Csatornák
Szóval már nevünk is van, itt az ideje, hogy eldöntsük milyen társaságot keresünk.
A ircn kétféleképp tudunk beszélgetni: úgynevezett csatornákon, vagy ezeken kívül.
Mi a csatorna? Valami olyasmi, mint a tévécsatornák adásai: emberek egy-egy csoportja valamilyen közös téma kapcsán összegyûlve, a különbség az, hogy a tévé adásába a legritkább esetben tudunk csak beledumálni, míg itt teljes az interaktivítás... Például van egy csatorna, a #unix, ezen olyan emberek beszélgetnek, akiket ez az operációs rendszer foglalkoztat. Megnyugtatok mindenkit, nemcsak szakmai csatik vannak (jobbanmondva elenyészõ számban vannak ilyenek), bármilyen témájú csatorna létezhet, van például #gay, #hotsex, ugyanígy van #42, #wc, ugyanis (hacsak az ircszerver agzdája másképp nem rendelkezett) mindenki nyithat csatornákat. Ha kicsit gondolkoztok rájöhettek arra is, hogy a '#' jelrõl ismerhetõ fel, hogy csatornáról van szó.
Ja: a /list parancs listázza a létezõ csatornákat, a
/list #me*
például az 'me' betûkkel kezdõdõ nevû csatornákat írja ki (például #metal, #metallica, #metabolism, #metaxa, #mennyafenébe :))
Mirc alatt így választhatjuk
ki azt a csatornát, ahova beléphetünk. Azt hiszem elég
triviális a kezelése :-)
Szóval milyen csatira menjünk?
Hol lehet jó buli?
Két lehetõségünk
van arra, hogy lekáderezzük a csatornákat:
szolgál. Például a
/who #gyorikex
azt adhatja, hogy:
Users on channel #gyorikex: farturo H@ arturo@turan.elte.hu izub G@ KHC5758@ursula.bke.hu adultkex H adultsex@152.66.67.70ez azt jelenti, hogy hárman vannak bent (a jelek jelentésérõl majd legközelebbi jelenésemkor jelentek nektek;)). A
/who *.hu
azt írja ki, akiknek címében a '.hu' string elõfordul, ami kvázi azt jelenti, hogy Magyarországról vannak bent. Tehát az eredmény lehet:
Channel Nickname S User@Host (Name) #magyar hamster H@ hamster@master.fok.hu (MetalHamster) #malnas dugo G@ dugo@winnie.sch.bme.hu (blabla) #magyar raas H@ raas@balu.sch.bme.hu (semmi baj, csak en vagyok az) #finland kirkkki H dirk@master.fok.hu (Dirk Gently) #amiga phoenix H@ phoenix@rs3.szif.hu (Amiga-AGA rulez) #magyar nahat G ZAGYI@ludens.elte.hu ( -*- )Elég világos, nem? 3 ember a #magyar nevû csatornán van bent, 1 a #malnas-on, 1 az #amiga-n, 1 pedig a #finland-en...
A Mirc így jeleníti
meg a csatornát, jobboldalt az ott kolbászoló userek
láthatóak, egérrel a nickekre kattintva végrehajthatunk
rajtuk olyan lekérdezéseket, funkciókat, amikrõl
a következõ fejezetben lesz szó.